Érezted már úgy magad, hogy valami megoldást ki kellene találni a helyzetre, de semmi nem jutott eszedbe?
Nekem a kedvenc módszerem ilyen esetekre a BRAINSTORMING, magyarul ötletroham. Mikor először hallottam ezt a kifejezést nem nagyon tudtam értelmezni. De szerencsére ki tudtam akkor próbálni, és a végére nagyon jól éreztem magamat. Mert egy nagyon felpörgött állapotba kerültem a végére és élveztem, hogy együtt lehet ötletelni másokkal.
Ha szeretsz másoknak segíteni, mások megoldásain ötletelni és van lehetőséged részt venni egy ilyen alkalmon, akkor ne hagyd ki. Mi a mastermind csapatommal rendszeresen használjuk ezt a módszert.
De hogyan is néz ki ez tulajdonképpen?
A brainstormingnak van egy nagyon lényeges kritériuma a
KRITIKAMENTESSÉG
Tehát nincs értékelés. Nincs olyan, hogy megmagyarázom, hogy a másik ötlete miért nem jó. Csak és kizárólag dobáljuk be az ötleteket és akár tovább is gondolhatjuk a korábban felmerült ötletet, de nincs kritika, mert az visszaveti az ötletek születését, és ekkor pont az a lényeg, hogy jó ötletek szülessenek.
Hiszen gondolj bele, megfogalmazódik a fejedben egy jónak tűnő ötlet. Bedobod a közösbe, és a másik meg rávágja, hogy az hülyeség. Legközelebb mennyire önfeledten fogod kimondani az újabb meglátásodat?
Mitől lesz sikeres egy ötletroham?
kép forrása: flickr
Érdemes az alábbi lépéseket betartani a módszerrel kapcsolatosan:
1. Legyen mindig valami cél, amit el akarunk érni vele.
pl. Hogyan javítsam a fogyasztói élményt?
2. Jelöljük ki a csoport vezetőjét, aki levezényli az eseményt.
3. Vegyétek át közösen a szabályokat
- kritika megtiltása,
- egyszerre egy javaslat felvetése,
- a résztvevők sorban teszik meg javaslatukat,
- mások javaslatai továbbfejleszthetőek,
- tilos vitát folytatni,
- akinek már nincs ötlete, passzolja az ötletfelvetés lehetőségét.
Ezután indulhat a brainstorming. Egy táblára fel kell írni a problémát. Majd szépen mindenki röviden és tömören elmondja ötleteit, amik szintén felkerülnek a táblára. A folyamat egészen addig tart, amíg vannak új ötletek.
Ha jól állítottad össze a csoportot, akkor a csoport erejének köszönhetően rengeteg ötlet születik ilyenkor. De nem csak az ötletek száma lényeges. Az is fontos, hogy minőségi, valóban jól felhasználható ötletek szülessenek. Ez egyrészt múlik a csapaton, másrészt az is kell hozzá, hogy te jó hívó kérdést fogalmazzál meg.
Mit csináljál, ha túl sok ötlet születik?
kép forrása: flickr
Kicsit tisztázd le őket. Nézd meg mely ötletek hogyan kapcsolódnak egymásoz:
- részei egymásnak
- kiegészítik egymást
- ellentmondanak egymásnak
Így máris átlátható formában tudod a megoldásak felhasználni.
Tehát ha van problémád, gyűjts össze néhány kollégát, barátot, vagy a családot és keressétek meg rá közösen a megoldást.
Sikeres vállalkozást kívánok!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
drprd 2014.07.31. 19:34:30
6-5-3 vagy McDonald's-módszert szoktunk játszani a kollégáimmal, és bár ezeknek is megvan a hátránya, nekünk jobban tetszik :)